śr. Sty 22nd, 2025

Budownictwo i architektura

Nowinki budowlane i architektoniczne – gospodarka przestrzeni zewnętrznej

Pianka montażowa K2 – do czego możesz ją wykorzystać?

2 min read

Pianki montażowe ze względu na swoje właściwości i łatwość aplikacji to nieodzowny element wykorzystywany przy wszelkich pracach wykończeniowych. Wykorzystuje się je do izolacji wszelkiego rodzaju szczelin przy montażu okien, drzwi czy instalacji wodnej. Na półkach sklepowych dostępne są różne rodzaje pianek montażowych, które znacząco różnią się składem i określonym zastosowaniem.

Rodzaje pianek montażowych

Pianki montażowe dzielą się zasadniczo na pianki jednoskładnikowe oznaczane symbolem 1K oraz dwuskładnikowe 2K. To co je odróżnia to przyrost objętości pianki oraz czas utwardzania. W przypadku pianek montażowych jednoskładnikowych czas utwardzania jest zdecydowanie krótszy zaś przyrost objętości dużo większy w porównaniu do pianek dwuskładnikowych. Ze względu na te właściwości nie zapewniają one wysokiej izolacji cieplnej, dlatego zaleca się stosowanie ich do wygłuszania i uszczelniania poddaszy. Z kolei pianki montażowe dwuskładnikowe charakteryzuje wysoka gęstość i sztywna struktura, dzięki czemu idealnie nadają się do montażu okien i nie tylko.

Pianki montażowe K2 dwuskładnikowe – zastosowanie

W praktyce szersze zastosowanie ma pianka montażowa K2. Dzięki temu, że charakteryzuje się dużą gęstością i sztywnością może być używana do montażu ościeżnic okiennych, drzwiowych, parapetów, rolet i ich uszczelniania. Stosuje się ją również do izolacji elementów centralnego ogrzewania, instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz wszelkiego rodzaju szczelin w złączach ścian i stropów.