sob. Gru 2nd, 2023

Budownictwo i architektura

Nowinki budowlane i architektoniczne – gospodarka przestrzeni zewnętrznej

Wilgoć w domu – jak z nią walczyć?

2 min read

Plamy pleśni, przebarwienia na ścianach, odpadający ze ścian tynk – to skutki nadmiernej wilgoci w domu. Może prowadzić ona do pogorszenia zdrowia mieszkańców, ale również stanu technicznego budynku. Zrób pomiary wilgoci i sprawdź, czy w Twoim domu panuje optymalny jej poziom. Podpowiadamy, jakie są jej przyczyny i jakie kroki podjąć do walki z nadmierną wilgocią.

Nadmierna wilgoć – przyczyny

Wilgoć — najczęściej spotykane zjawisko w starszych lub nieocieplanych obiektach. Do wewnątrz dostaje się wraz z powietrzem, ale również może wystąpić zbyt duża kondensacja pary wodnej. Wilgoć pojawia się również po zalaniach, nie tylko na skutek powodzi.
Źle wykonana izolacja przeciwwilgociowa fundamentów i ścian lub ich niewystarczające ocieplenie w dużym stopniu sprzyja zawilgoceniu domu.
Wilgoć w domu jest po prostu skutkiem ubocznym naszej obecności w nim i wykonywania przez nas codziennych czynności takich jak: suszenie prania, gotowanie, kąpiel. Dlatego wilgoć najbardziej zagraża łazienkom, suszarniom i kuchniom. To tam najczęściej są problemy ze źle wykonaną wentylacją lub jej nieszczelnością, a to najczęstsza przyczyna dużego zawilgocenia.

Jak sprawdzić poziom wilgoci?

Pomiary wilgoci dokonamy za pomocą higrometru. Takie urządzenie dostaniemy w większości marketów i kosztuje min. 30 zł. Możemy zaopatrzyć się w stacje pogody, z których nie tylko dowiemy się o stanie wilgotności powietrza, ale również o ciśnieniu atmosferycznym i temperaturze.

Jak walczyć z wilgocią?

Jaką formę walki z wilgocią w domu wybierzesz, zależy od tego, czy wilgoć pojawia się sporadycznie, czy też zadomowiła się na dłużej. W tym pierwszym przypadku trzeba jedynie intensywnie wietrzyć i ogrzewać mieszkanie, w tym drugim należy zastosować jedno z poniższych rozwiązań:

– pochłaniacz wilgoci,
– elektryczny osuszacz powietrza,
– ozonowanie,
– niektóre gatunki roślin również wspomagają walkę z wilgocią.

 

Zadzwoń:
+48 668391919

Zobacz stronę:
kubatura-lab.pl/osuszanie/
pomiary wilgoci

Dojazd: