czw. Mar 28th, 2024

Budownictwo i architektura

Nowinki budowlane i architektoniczne – gospodarka przestrzeni zewnętrznej

Osuszanie wełny, czyli co robić, kiedy zamoknie

2 min read

Ze względu na swoje właściwości wełna mineralna jest bardzo chętnie wybierana na materiał izolacyjny przy budowie domów. Niestety zdarzają się sytuacje, które doprowadzają do jej zamoknięcia. Traci ona wtedy swoje właściwości izolacyjne, co bardzo wpływa na komfort przebywania w pomieszczeniach, a także zwiększa ryzyko uszkodzenia konstrukcji budynku.

Osuszanie wełny – co doprowadza do jej zawilgocenia

Najlepiej byłoby unikać sytuacji, które mogą doprowadzić do jej zamoknięcia. Wełnę mineralną należy przechowywać w suchym i osłoniętym miejscu. Podczas transportu również należy uważać na czynniki mogące spowodować jej zawilgocenie bądź zmoczenie. Jeśli już do tego dojdzie, jeszcze przed montażem, można ja osuszyć – rozwinąć i zostawić do wyschnięcia. Jeśli wełna dobrze zostanie wysuszona, nie straci swoich właściwości i można ją wykorzystać do izolacji.

Niestety czasem zdarza się, że już zamontowana wełna zamoknie. Wówczas należy ją zdemontować i rozłożyć ja tak, aby miała możliwość całkowicie wyschnąć. Trzeba pamiętać, że mokra wełna całkowicie traci swoje właściwości i zamiast izolować, będzie przewodziła ciepło. Taka zamoczona i pozostawiona na swoim miejscu wełna nie ma szans, aby całkowicie wyschnąć. Dopiero demontaż i osuszanie wełny dają nam gwarancję całkowitego pozbycia się z jej struktur wilgoci. Jest to jednak długotrwały problematyczny proces dla inwestora. Jednakże dobre osuszanie wełny gwarantuje w przyszłości brak problemów z ewentualnym gniciem elementów izolacji czy wystąpieniem grzyba.

Jednym z głównych powodów zawilgocenia i zamoczenia wełny jest kiepska wentylacja, która ogranicza swobodny przepływ powietrza pomiędzy warstwami izolacji, co utrudnia z kolei dobremu wysychaniu wełny. Zazwyczaj najbardziej problematyczna jest wentylacja przy dachu, chociaż zdarzają się również inne problemy związane m.in. z innymi warstwami izolacji.