wt. Maj 28th, 2024

Budownictwo i architektura

Nowinki budowlane i architektoniczne – gospodarka przestrzeni zewnętrznej

Wylewanie posadzek betonowych

2 min read

Jednym z kluczowych elementów każdego domu są posadzki betonowe. Ich głównym zadaniem jest izolacja cieplna – prawidłowo wykonana posadzka nie przepuszcza do pomieszczeń wilgoci, ani nie wypuszcza z nich ciepła. Jest to bardzo ważne z kilku powodów. Pierwszym z nich jest nasze zdrowie – źle zaizolowana posadzka, to możliwość pojawienia się grzyba na ścianie. Drugim powodem jest fakt, że wszelkie błędy popełnione na tak podstawowym etapie budowy wychodzą na światło dzienne dopiero po latach, a wtedy ich naprawa kosztuje nie tylko dużo pieniędzy, ale też czasu, nerwów i stresu.

Jak prawidłowo wykonać posadzki betonowe?

Aby posadzki betonowe spełniały swoje zadanie muszą być wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną i nie może zostać pominięty żaden etap prac. Zarówno izolacja posadzki betonowej, docieplanie posadzki, zbrojenie posadzki betonowej, przygotowanie mieszanki betonowej i jej rozprowadzenie po izolacji styropianowej, poziomowanie posadzki, jak i zacieranie posadzki są równie ważne i konieczne. Warto również zaznaczyć, że równie ważne jest korzystanie z odpowiednich materiałów, najlepiej atestowanych, zamiast ryzykować wykonanie prac najtańszym tworzywem. Pamiętaj, że do izolacji posadzek używa się folii budowlanej, styropian do docieplania posadzki musi być odpowiednio twardy, a siatki zbrojeniowe są wypierane przez mikrozbrojenia. Korzystaj też z dodatkowej pomocy, jaką są specjalistyczne środki chemiczne do posadzek. Plastyfikatory, bo o nich mowa, znacznie poprawiają właściwości fizyczne betonu. Jedne czynią beton mrozoodpornym, inne zwiększają jego plastyczność, kolejne odpowiadają za zwolnienie lub przyspieszenie wiązania betonu.

Profesjonalne agregaty posadzkarskie

Warto także korzystać ze specjalistycznych maszyn budowlanych, dzięki którym oszczędzimy masę czasu, energii i stresu. Miksokret (mixokret) to agregat do posadzek, który przygotowuje mieszankę betonu, a następnie rozprowadza ją we wskazanym miejscu. Do obsługi tej maszyny niezbędne są odpowiednie uprawnienia, dlatego warto wynająć firmę posadzkarska, która wykorzystuje miksokret (mixokret). Drugą maszyną, którą warto wypożyczyć, jest zacieraczka elektryczna, którą o wiele szybciej i sprawniej wykonamy ostatni etap prac posadzkarskich.

Artykuł powstał we współpracy z https://sklep.techbau.pl/